Лисичанський педагогічний коледж
 

«Cкарби твої безцінні, Україно!»

ПРОГРАМА
проведення заходів
на виконання завдань національно-патріотичного виховання
«Cкарби твої безцінні, Україно!»

За ініціативи педагогічного колективу ВП «Лисичанський педагогічний коледж Луганського національного університету імені Тараса Шевченка» на реалізацію завдань національно-патріотичного  виховання  щодо становлення молодої людини – патріота України, формування особистісних рис громадянина української держави, дбайливого ставлення до національних багатств, рідної природи, пошани до історичної пам’яті, національних свят і традицій розроблено й затверджено 10.02.2015 р. Програму-меседж заходів «Скарби твої безцінні, Україно!», яка матиме втілення протягом ІІ семестру 2014-2015 н.р.

 

«Україно, ти для мене – диво!» (природні скарби)

17-18 лютого 2015 року в нашому навчальному закладі викладачами природничих дисциплін у рамках Програми з національно-патріотичного виховання «Скарби твої безцінні, Україно!» розпочато цикл зустрічей «Україно, ти для мене – диво!».

В ході даного заходу було підкреслено, що такої землі, як наша, не знайти більш ніде у світі. Унікальні гори, рівнини, печери, водоспади, і навіть коралові рифи. От тільки більшість українців, живучи поряд з усіма цими дивами, навіть не здогадуються про їх існування.

Тому студентів було запрошено до подорожі по цікавим місцям нашої країни, що вражають масштабами і красою. В ході зустрічі було показано унікальні витвори природи, природні дива України.

Студенти почули про найдовшу у світі гіпсову печеру, про ботанічний феномен – тунель Кохання, про заповідну територію – «Долина нарцисів», про найкоштовніший природний скарб Українських Карпат – озеро Синевір, про пустелю – Олешківські піски, про біосферний заповідник "Асканія-Нова" та соляні шахти у Соледарі.

Також під час заходу було представлено виставку літератури з даної проблеми, проанонсовано інформаційні джерела, що показують особливості нашої країни, її біорізноманіття та витвори природи.

Підводячи підсумки заходу, студентство прийшло до висновків, що нам, українцям, можна з впевненістю стверджувати «Україно! Ти для мене – диво!». Адже краса та унікальність нашої країни, дивовижність її краєвидів не можуть залишити байдужими нікого.

 
     
 

 

День рідної мови «О мова моя, солов’їна!»

23 лютого у коледжі відбулись заходи, присвячені відзначенню Міжнародного дня рідної мови. Вже традиційно кожного року коледжна спільнота віддає шану рідній мові в кінці лютого. Цього року студенти коледжу мали змогу відвідати годину відкритого спілкування «О мова моя…», яка пройшла під гаслом «Не дайте себе обдурити!». Представлений мультимедійний проект, розроблений викладачем Шулікою Л.В., створений в межах загальноколеджної програми «Скарби твої безцінні, Україно!». Учасниками спілкування стали студенти групи 3АД спеціальності «Дошкільна освіта». Питання визначення рідної мови у двомовному регіоні Донбасу завжди було складним, а нині набуває особливої гостроти. Тож учасники заходу спілкувались на тему ролі української мови у розвитку та об’єднанні нашої нації, давали відсіч сучасній українофобії, яка наповнює веб-ресурси Інтернет-мережі з метою дискредитації української мови як мови окремої та самодостатньої і стверджує, що вона не більше, ніж діалект російської. Студенти ознайомились з дослідженнями мовознавців щодо розвитку української мови та елементів її зародження ще за часів Київської Русі до виникнення літературного варіанту. Важливим на сьогодні є питання історичного та сучасного побутування української мови на Луганщині як однієї з корінних мов. Культурна та освітня спадщина україномовних діячів Луганщини різного часу (Б.Грінченко, В.Сосюра, І.Світличний, Г.Гайворонська, В.Голобородько та ін.) та їх високі досягнення на рівні загальної культури, методичної та педагогічної думки свідчать про те, що наш регіон завжди був активною і невіддільною складовою історії України. Саме тому невипадково так часто звучало поетичне слово В.Сосюри, нашого земляка, який вирісши у Лисичанську, писав згодом: “Яке щастя, що я – українець, що я син моєї прекрасної і трагічної нації!” Разом з тим організатори заходу закликали учасників толерантно ставитись до усіх мов світу, вивчати ї поважати їх, зберігати та підтримувати.

Продовженню теми збереження рідної мови було присвячене відкрите засідання Наукової лабораторії «Мовна палітра Луганщини». Учасники лабораторії представили цікаві наукові та пошукові розвідки студентів коледжу щодо вивчення білінгвізму на Луганщині, літературного краєзнавства, антропонімії та топонімії рідного краю.

Під час проведення заходів була презентована виставка літератури  «О мова моя солов’їна…», підготована працівниками бібліотеки коледжу. Студенти змогли розглянути останні надходження літератури з питання різних мов, поринути у світ сучасної української книги.

Тож закликаємо усіх любити і поважати рідну мову, адже той, «хто не любить своєї рідної  мови, солодких святих звуків  свого дитинства, не заслуговує на ім'я людини», - писав Й.- Г. Гердер. І пам’ятаймо слова Ліни Костенко: «Нації  вмирають не від інфаркту. спочатку їм відбирає мову».

 
     
 
     
 

 

Духовні скарби України. Софія Київська – колиска східних слов’ян.

З метою збереження духовності і збагачення культурного світогляду майбутнього фахівця у Лисичанському педагогічному коледжі викладачем культурології Севастьяновою О.А. було представлено мультимедійний культурологічний проект «Храми України».

Студенти здійснили заочну подорож у історичне минуле нашої країни, коли людина шукала шляхи звернення до Бога, намагалася духовно наблизитися до святих місць і відчути себе частиною творення світу. Молодь знайомилася зі скарбницею української культури, яка увібрала найсвятіші перлини архітектурної майстерності, а саме: Києво-Печерська Лавра, Софія Київська, Почаєвська Лавра.

Своєрідним мостом від давнини до сучасності стала презентація культури малої батьківщини. Це, звичайно, Святі Гори, просякнуті ідеями любові до рідного краю, почуттям милосердя, вічності, розуміння свого місця в історії своєї держави.

Бібліотекарем коледжу було представлено новітні навчальні посібники з історії світової та вітчизняної культури та запропоновано для самостійного опрацювання деякі з них.

 
     
 

 

Спортивна слава України

Проект створено з метою пропаганди серед широких верств населення фізичної культури і спорту, а також узагальнення і показу досвіду спортсменів-олімпійців та параолімпійців України, про їх життя та досягнення, які зробили великий внесок у розвиток вітчизняного спорту.

Спортсмени Незалежної України продовжують славні традиції своїх попередників, переконливо виборюють найвищі нагороди, примножують славу всесвітньовідомої школи вітчизняного спорту та сприяють підвищенню авторитету держави у світовому спортивному русі.

1. Повноцінні фільми про спортсменів-олімпійців, їх життя, досягнення, тренування

- Ілля Кваша, Олексій Пригоров – стрибуни у воду

- Олена Костевич – стрільба з пістолета

- Олег Степко – гімнаст

- Інна Осипенко-Радомська – байдарки

- Олександр Усик – бокс

2. Відео-анонс (Олег Блохін, Олександр Бондаренко, Віталій Кличко, Василь Ломаченко, Ольшанський, Ігор Радивілов, Еліна Світоліна, Олімпійська надія, Ольга Харлан, Юрій Чебан)/.

 

 

«Відкриваємо духовні острови»

2 березня з метою ознайомлення студентів Лисичанського педагогічного коледжу з матеріальними пам’ятками України, успадкованими від минулих поколінь був представлений мультимедійний культурологічний проект «Відкриваємо духовні острови».

Викладач педагогіки та психології Грушевська І.В. провела екскурс музеями України. Розповіла, що саме, музеї, поєднуючи містками історичної пам’яті невичерпні знання і духовні багатства, дієво впливають на формування особистості, прилучають громадян до надбань національної історико-культурної спадщини. Історія – це не тільки минуле, але й сучасне, яке окреслюється багатьма аспектами. Студенти віртуально відвідали Парк-музе́й антропомо́рфних стел і полове́цьких кам'яни́х ста́туй - музею камяних баб у м. Луганськ, який розташований на території Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.

Зацікавила присутніх подорож до Музею однієї вулиці на Андріївському узвозі міста Києва, до Аптеки-музею «Під чорним орлом» — найстарішої з існуючих аптек Львова, яка перетворена на єдиний в Україні музей, де можна оглянути старовинне аптекарське обладнання і зільники, якими користувалися середньовічні аптекарі. Здивував приємною подорожжю у світ дитинства Державний музей іграшок у Києві - один із найбільш унікальних музеїв столиці України. Заочно відвідали Народний музей хліба, Національний музей народної архітектури та побуту України, які є важливими науково-методичними центрами України по вивченню матеріальної та духовної культури, її збереженню, патріотичному вихованню нації.

Також під час заходу було представлено виставку літератури з даної проблеми, проанонсовано інформаційні джерела, які показують, що історія – це не тільки минуле, але й сучасне, яке окреслюється багатьма аспектами.

Підводячи підсумки заходу, студентство прийшло до висновків: «Чим більше ми пізнаємо історію рідної країни, тим більше вражають дива та їх неповторність….. Надзвичайне зовсім поруч, треба лише поглянути на світ іншими очима….»

 
     
 

 

«Українці. Портрет нації»

3 березня студентській аудиторії до уваги було представлено проект «Українці. Портрет нації», розроблений викладачем Голотою Вікторією Євгеніївною, що логічно доповнив загальноколеджну програму «Скарби твої безцінні, Україно!», головною ідеєю якого є акцентування уваги коледжан на самоідентифікації та на зосередженні власного українського «Я».

Відповіді на одвічні філософські питання «Хто ми?», «Звідки ми?» глядачі відшукували в представлених теоріях етногенезу українського народу, відкидаючи заполітизованість багатьох з них. Зацікавив студентів експеремент кембриджського генетика в основі якого масштабне генетичне дослідження з використанням новітніх технологій та із залученням кращих світових лабораторій і експертів, що претендує на повноцінне наукове дослідження, результати якого передані Національній академії наук України. В якості експертів у створенні фільму взяли участь багато українських науковців, серед яких доктор історичних наук, професор Києво-Могилянської академії Леонід Залізняк, кандидат історичних наук, доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського Національного університету Геннадій Казакевич та багато інших.

«Чи зберегли сучасні українці ментальні риси предків?» це питання було розкрито у завершальній частині проекту «Етнонаціональні архетипи українця», яка ознайомила присутніх з національним архетипами та основними рисами ментальності українського народу, їх історичним та географічним корінням.

Маємо надію, що Етно-історичний проект налаштує майбутніх освітян на усвідомлення себе частиною унікальної нації та вселить в їх українські серця любов до Батьківщини!

Переглянути презентацію

 
     
 

 

 

«Жінка-українка: енциклопедія життя»

Напередодні весняного свята, на яке так чекають усі жінки, та в межах коледжної програми національно-патріотичного виховання «Скарби твої безцінні, Україно!» був проведений цикл зустрічей «Надивитись на тебе не можу!». 4 та 5 березня 2015 року студенти мали змогу ознайомитись з мультимедійним проектом «Жінка-українка: енциклопедія життя», який розкриває роль української жінки в історії, її місце у суспільному житті, ментальні риси та особливості. Мультимедійний проект покликаний показати, наскільки визначними є наші жінки як в історії, так і в сучасності.

Українська жінка – яка вона? Тиха й лагідна чи зухвала і непередбачлива? Невже вона – тільки берегиня родинного вогнища, матір дітей, завжди стояла в тіні історії? Ці слова не про українську жінку. Жінка-українка, якщо й не відігравала першу скрипку у чоловічому оркестрі, то найчастіше непомітно диригувала ним. Не лише гарна від природи, чорнобрива, кароока, смаглява, вона мала сильний характер, була другом і порадником для чоловіка, незмінним авторитетом для сина, зразком для доньки. Невипадково слово «дружина» походить від слова «друг». Історія України складна і стражденна, і вижити в ній могли тільки сильні особистості. Жінка мала уміти захищати своїх дітей, коли чоловік перебував на Січі. Жіноцтво України уміло читати і писати. Цю традицію загальної освіти українці перейняли ще від часів Київської Русі. Та разом з тим жінка-українка поєднувала розум з жіночою привабливістю, ніжністю, поетичністю, а ще – гострим язиком, яскравим почуттям гумору та надзвичайною містичною інтуїцією. Ох і діставалось часом від них чоловікам!

Таке поєднання сили і слабкості, розуму і творчості, нескореності і відданості виривали українську жінку з пилу забуття, доводили її індивідуальність, змушували досягати вершин, ставати на верхівку історії не лише в Україні, а й залишати свій яскравий відблиск в історії світу. А доля українських жінок – це ціла велика енциклопедія життя!

Постаті видатних жінок України розкриваються у відеофрагментах, які ілюструють біографію та досягнення у певних галузях. На сторінках програми оживають Велика княгиня Ольга, Анна Ярославна, Роксолана. Програма ілюструє життя художниць, письменниць, спортсменок, акторок, співачок, громадських діячок та жінок-педагогів. Окрема сторінка присвячена темі сучасної жінки-українки, її збірному образу, що конкретизується у різних долях наших сучасниць. Доля української жінки стає цілою яскравою та неповторною енциклопедією життя всієї України.

 

Тож вітаємо усіх жінок України з Міжнародним жіночим днем і бажаємо миру, щастя, злагоди, творчої самореалізації.

 
     
 

 

«Природні зони України»

5 березня студентській аудиторії до уваги було представлено проект «Безмежнії, безкраїї простори України», розроблений викладачем Шевирьовою Іриною Георгіївною, що лаконічно доповнює цикл зустрічей «Україно, ти для мене – диво!» і є продовженням загальноколеджної програми «Скарби твої безцінні, Україно!», головною метою якого є акцентування уваги студентів на природні зони України.

Багато слів вже сказано про Неї, про любов до Неї, про гордість за Неї – за Україну. В ході даного проекту студенти коледжу подорожували по природним зонам України.

У проекті тісно перепліталися вірші українських письменників та вражаюча, неповторна, мелодійна природа України. Студенти змогли відчути всю красу і неповторність українського Полісся, побачити безмежнії, безкраїї простори лісостепу, степу та Українських Карпат; побувати в найстаріших та унікальніших печерах України – це Оптимістична печера, Кришталева печера, піднятись на подільські височини та зануритись в найяскравішу та дивовижнішу споруду України «Хотинська фортеця», що є Державним історико-архітектурним заповідником і вважається одним з семи чудес України.

Увага студентів була звернена на те, що для охорони і збереження природного довкілля на території Полісся організовано Шацький та Деснянсько-Старогутський національні природні парки. Поліський і Рівненський природні заповідники.

У проекті студенти мали змогу побачити безкраї простори Шацьких озер, а саме, зупинитись біля берегів озера Світязь; насолодитись ароматом степових квітів, почути спів птахів, які мешкають у лісостеповій зоні та відпочити у Карпатах.

Українська природа... Така казкова, така тендітна... Оспівана Шевченком, Сосюрою, Рильським, і не лише ними. Усі видатні українські письменники не могли не звернути на неї уваги, вони милувались нею, захоплювались, присвячували свої найкращі вірші.

Наша природа жива, неповторна і така багата. Де ще, у якій державі на одній єдиній території співіснують поряд такі різні степ і ліс, гори і море?

Підводячи підсумки, кожен студент зрозумів – «Україно! Ти для мене – диво!» і впевнились в тому, що в Україні дуже багато цікавих містечок, що манять нас, українців, своїми шикарними та вражаючими місцями. .

 
     
 

 

«Стежками Тараса Шевченка»

Для багатьох поколінь українців Шевченко означає настільки багато, ніби ми все про нього знаємо, і він завжди з нами, але Шевченко – невичерпний і нескінченний. Волею історії він ототожнений з Україною, відзиваючись на нові болі й думи, стаючи до нових скрижалей долі. Він росте й розвивається в часі, в історії, і нам ще йти й іти до його осягнення. Ми на вічнім шляху до Шевченка… Слово Тараса Шевченка возвеличує, облагороджує, формує наші душі, воно кличе до добра та справедливості.

Щовесни, коли тануть сніги,
І на рясті просяє веселка,
Повні силі живої снаги
Ми вшановуєм пам'ять Шевченка.

На реалізацію програми «Скарби твої безцінні, Україно!» студентській аудиторії 1 курсу представлено віртуальну екскурсію «Стежками Тараса Шевченка», що дало змогу сучасній молоді побувати в Моринцях, Керелівці та Будищах, де проходило дитинство Тараса. Екскурсійний маршрут простягається до Києва, де віртуальні відвідувачі можуть побачити експозиції Національного музею Т.Шевченка, будинку-музею Т.Шевченка та продовжується у Черкасах та Переяслав-Хмельницькому, завершуючись на Чернечій горі – святому місці для кожного українця. Проект має не лише просвітнє значення, він закликає сучасну молодь відродити моду на відвідання літературних музеїв України, формує культурну особистість молодого українця.

Цікаву книжкову експозицію представили працівники бібліотеки коледжу, у якій продемонстрували зібрання творів різних років, зокрема, раритетне повне зібрання творів поета у 10 томах , виданих1049 року; електронні ресурси, що розповідають про життя та творчість Т. Шевченка.

Отже, твори Т. Шевченка завжди залишаться джерелом світлих дум і гуманних почуттів для нашого народу, а ми повинні зробити все, щоб сучасна молодь цікавилась його спадком, розуміла його роль для нинішніх та майбутніх поколінь.

 
     
 
     
 

 

«Видатні діячі освіти України»

13 березня та 16 березня 2015 р. на базі музею «Історії освіти і педагогіки» в рамках реалізації програми національно-патріотичного виховання «Скарби твої безцінні, Україно» відбулась презентація проекту «Видатні діячі освіти України».

У проекті були представлені основні етапи розвитку української освіти; здобутки, відкриття та життєписи видатних громадських, суспільних, культурних та освітніх діячів часів Кіївської Русі, епохи Відродження, ХVІІІ – ХХ століть, радянських часів, періоду незалежності України та нового часу. Вагомі акценти ставились на порівняльному аналізі особливостей освіти у радянський період та в сучасності: були проаналізовані погляди сучасних дітей та молоді щодо особливостей освіти і рис педагога нової генерації.

Особливу цікавість у студентів викликала рубрика проекту «Педагогічний пошук сучасності», у якій висвітлювались здобутки успішних діячів освіти – випускників Лисичанського педагогічного коледжу різних років.

Завершенням проекту стала традиційна виставка-презентація друкованих та електронних джерел педагогічної тематики. Студенти відзначили цінність матеріалів проекту для розвитку фахових компетентностей майбутнього вчителя.

 
     
 

 

«Українські народні ремесла» та «Майстерня творчості»

Україна - славетна, могутня держава! Скарбниця звичаїв та обрядів, країна красивих та співучих, великих майстрів та знатних господинь!

Ознайомившись зі списком народних ремесел України, не зможеш сумніватися у таланті українців, принаймні винахідливості та добре розвиненій уяві.

В рамках реалізації програми національно-патріотичного виховання «Скарби твої безцінні, Україно» 17 березня 2015 року стартувала презентація проектів «Українські народні ремесла» та «Майстерня творчості», які підготували викладачі циклової комісії загальнотехнічних дисциплін.

Народні ремесла і декоративне мистецтво України своїми коренями сягає глибокої давнини. Воно нерозривно поєднано з магічно-обрядовою і господарською діяльністю людини, тому аудиторії глядачів були представлені мистецтво вишивки, гончарства, ткацтва, різьби по дереву, ковальства, писанкарства. Неабияку зацікавленість викликали петриківський розпис, лозоплетіння та різьблення.

Яскравим доповнення проектів стала віртуальна екскурсія та літературна виставка з народного мистецтва.

Демонстрація проектів «Українські народні ремесла» та «Майстерня творчості» завершилась виставкою власних студентських та викладацьких поробок народної творчості та декоративно-прикладного мистецтва.

Українську націю завжди об’єднувала любов до прекрасного, до рідного краю, до звичаїв. Нехай славлять майстри свою неньку, хай вплітають в її вінок нові техніки та види мистецтва, хай звучить наша держава крізь століття!

 
     
 
     
 

 

«Українська пісня – духовне обличчя нації»

20 березня 2015 року в рамках реалізації програми національно-патріотичного виховання «Скарби твої безцінні, Україно» відбулась презентація проекту «Українська пісня – духовне обличчя нації». Відібраний в проекті матеріал розкриває роль української пісні в історії народу. дає можливість познайомитись з вокальною вітчизняною культурою, її значенням у формуванні особистості та розвитку суспільства; з основними історичними етапами розвитку й характерними рисами вітчизняної пісенної спадщини. Під час перегляду проекту студенти ознайомились з найважливішими фактами з історії української естрадної пісні, переконалися в тому, що в Україні народна пісня огорнула життя всієї нації - і в давні часи і у наші дні її відроджують, зберігають та виконують як звичайні люди, так і професійні виконавці.

Особливу цікавість у студентів викликав розділ проекту «Український рок», у якому висвітлювалась інформація про виконавців, здобутки сучасних рок-музикантів, рок-фестивалі.

Завершенням проекту стала традиційна виставка літератури з даної проблеми, проанонсовано інформаційні джерела, які показують, що українська пісня це не тільки минуле, але й сучасне, яке покликане нагадати кожному про рідну землю, про Батьківщину, про наших героїв, викликати почуття гідності та гордості в молодих українців.

 
     
 

 

 

 

Корисні посилання
Різне

© ВП «Лисичанський педагогічний коледж Луганського національного університету імені Тараса Шевченка», 2012-2018